19 Kasım 2009 Perşembe

Bu site yoğun saldırı altında

Bu site yoğun saldırı altında

Çin Savunma Bakanlığı'nın internet sayfasına bilgisayar korsanlarının bir ayda 2 milyondan fazla saldırı girişiminde bulunduğu bildirildi.

Sayfanın editörü Ci Guilin, Halkın Günlüğü gazetesinde yer alan açıklamasında, üç ay önce kurulan siteye ilk ay yapılan "hacker" saldırısının 2 milyon 300 bini geçtiğini belirtti. Çinli yetkili, siteye zarar vermeyi amaçlayan bu saldırıların yoğun güvenlik önlemi ve yedekleme sistemi sayesinde önlendiğini söyledi.

Haberde, 2 milyon 300 bin askeriyle dünyanın en kalabalık ordusu olan Çin ordusunun zaman zaman başka ülke hükümetlerinin internet sitelerine saldırı düzenlemekle suçlandığı ve Çin hükümetinin bu iddiaları reddettiği hatırlatıldı.

Haberde ayrıca, saldırıların ABD Savunma Bakanlığı'nın yeni sitesini hizmete sokmasından kısa süre sonra başladığına işaret edildi.

ABD Savunma Bakanlığı'nın raporlarına göre, internet sitelerine bir yılda düzenlenen saldırı sayısı 21 bin 124'ü buluyor ve internet sitesinin güvenliği için yılda 30 milyon dolardan fazla bütçe ayrılıyor.

Çin Savunma Bakanlığı'nın internet sayfasının Çince bölümünün yurt dışından, daha çok ABD, Avustralya, Singapur ve Japonya, İngilizce bölümünün de ABD, Avustralya ve İngiltere'den ziyaret edildiği açıklandı. Siteyi açıldığı ilk gün 70 milyon, ikinci gün 130 milyon kişi ziyaret etti.

-BİLGİSAYAR KORSANLARININ AMAÇLARI-

Çinli yetkililer, Savunma Bakanlığı'nın internet sitesine saldıranların kaynağı ve amaçları hakkında yorum yapmaktan kaçındı.

Enformasyon güvenliği teknolojisi konusunda uzman olan Pekin Üniversitesi Posta ve Telekomünikasyon Fakültesi Dekanı Fang Binşing, bazı bilgisayar korsanlarının Çin dışından provokasyon amacıyla saldırdığını ileri sürerek, "Bunların çoğu Çin'in gelişmesini kıskanıyor ve popüler internet sitelerine saldırı düzenleyerek Çin'in canını sıkmak istiyor" diye konuştu.

Çin Savunma Bakanlığı yetkilileri, internet sitelerine girmeye çalışanları askeri konu meraklıları, askeri sırları çalmak isteyenler ve sadece bu konudaki yeteneklerini göstermek isteyenler olmak üzere üç kategoriye ayırıyor.

Çin Halk Kurtuluş Ordusu Savunma Üniversitesi'nden Prof. Li Daguang, bilgisayar korsanlarının "böyle mantıksız davranarak mutsuzluklarını ortaya koymak istedikleri" görüşünü savundu.

+19 Kasım 2009 Perşembe, 09:13

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

 
Lida