19 Kasım 2009 Perşembe

Yeni BMW X6 büyülüyor


BMW'nin 2010 model ActiveHybrid X6 SUV'u hem fiyatı hem de teknolojik özellikleriyle büyülüyor.


2010 Model BMW ActiveHybrid X6 kaputun altında hem yüksek performans vermeyi, hem de kendi sınıfı için rekabetçi yakıt tasarrufu sunmayı amaçlıyor.

İki farklı hedefi bir arada başarabilmek için, 400 beygir gücünde, 575 lb-ft tork sağlayan çift turbo şarjlı 4.4 litre V8 motor ile, 2.4 kWh batarya ile çalışan iki elektrik motoruna sahip.

Elektrik motorları 91 ve 86 beygir gücündeler ve sırasıyla 192, 206 lb-ft tork sağlıyorlar. Toplamda 485 beygir güce ve maksimum 575 lb-ft torka sahip bu araç gerçekten de çok güçlü. Bu toplam güce benzinli motora ilaveten elektrik motorlarını çalışarak ulaşabiliyor.

Tam tersini yaparak benzinli motor çalışırken frenleri kullanarak elektrik motorunu şarj edebiliyor. Elektrik motoru şehir içi düşük hızlarda büyük ekonomi sağlıyor.

İki modlu CVT şanzıman

Resmi rakamlara göre 100 kilometre hıza 5.6 saniyede çıkabiliyor. BMW'nin GM ve DaimlerChrysler ile birlikte geliştirdiği iki modlu CVT şanzımanını kullanan ilk BMW araç, bu açıdan da oldukça özel.

Bu şanzıman daha önce Dodge Durango ve Chrysler Apsen hibritlerde kullanılmıştı. Gelecek olan Mercedes-Benz ML450 hibrit araçta ve GM'nin hibrit kamyonet ve SUV'larında da kullanılacak.

BMW'nin hibritinin farkı, ek olarak 3 sanal vites oranına sahip olması ve böylece toplam 7 vitesli olması. Vitesler menumatik olduğu için vites topuzu gibi konsol üzerinden de değiştirilebiliyor.

Bütün bu özelliklere ve daha fazlasına sahip olan 2010 BMW ActiveHybrid X6, ileri teknoloji hibrit araçlar için oldukça sağlam bir örnek. 90.000 dolarlık fiyatı da cebi derin olanların bile cebini yakacak gibi görünüyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

 
Lida